Żwawym krokiem na spotkanie z barokiem – relacja

17 sierpnia 2019 roku odbył się drugi spacer z cyklu „Poznaj swojego sąsiada”. Tym razem spacer odbył się pod hasłem: „Żwawym krokiem na spotkanie z barokiem”. W spacerze wzięło udział blisko 40 uczestników, którzy stworzyli wspaniałą, wielopokoleniową drużynę. Najmłodszy uczestnik spaceru miał nieco ponad 3 miesiące, najstarszy nieco więcej niż 70. Wszystkich połączyła wspólna droga i wspaniała przygoda.

Nasz dzień rozpoczęliśmy od zbiórki na Dworcu w Mosinie. Z tego miejsca busem udaliśmy się do Rogalina gdzie czekała na nas druga grupa uczestników spaceru.

W Rogalinie zwiedziliśmy Pałac wybudowany w latach 1770 – 1777 przez Kazimierza Raczyńskiego. Kolejni właściciele pałacu przebudowywali go zgodnie ze swoimi projektami. Dawną salę balową zmieniono na neogotycką zbrojownię mającą sławić dawne dokonania militarne Polaków. W końcu XIX wieku Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z Potockich, przeprowadzili remont pałacu przekształcając dawną barokową salę jadalną na neobarokową bibliotekę projektu Zygmunta Hendla, którą w ostatnim czasie odtworzono. Biblioteka zrobiła na uczestnikach spaceru ogromne wrażenie.

Z pałacu udaliśmy się pod kościół-mauzoleum pod wezwaniem św. Marcelina wzorowany na rzymskiej świątyni maison carree w Nimes we Francji. Kościół został wybudowany z inicjatywy Edwarda Raczyńskiego. Dolna część kościoła pełni rolę mauzoleum rodu Raczyńskich. Spoczywa w nim m.in. ciało hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, który w latach 1979-1986 był prezydentem RP na uchodźstwie. Spoczywa tam także Konstancja i Roger Raczyńscy oraz serce fundatora świątyni Edwarda Raczyńskiego.

Na zakończenie naszego pobytu a Rogalinie udaliśmy się do położonego za pałacem ogrodu francuskiego z zamykającym go kopcem, z którego dawniej rozpościerał się widok w kierunki rzeki Warty. Z ogrodu przeszliśmy alejami parkowymi pod Dęby Rogalińskie.

Po wizycie w Rogalinie przez Łęgi Rogalińskie udaliśmy się do Rogalinka, gdzie czekał nas poczęstunek, animacje dla najmłodszych uczestników oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowany przez Fundację Akceptacja. Odpoczęci i posileni ruszyliśmy w

dalszą drogę do Mosiny. W Mosinie czekała nas ostatnia atrakcja dnia – przejazd

Mosińską Koleją Drezynową. Pokonaliśmy tarsę Mosina – Osowa Góra – Mosina – Puszczykowo – Mosina.

W czasie spaceru odbywała się gra terenowa, która została rozstrzygnięta po zakończeniu przejazdu Drezynami. Rozlosowaliśmy zwycięzców głównych nagród w kategorii dzieci i dorośli, a wszystkim uczestnikom rozdaliśmy upominki.

Sponsorami nagród byli m.in:

Sklepik Eleganta – Pamiątki z Mosiny

Śnieżka – podróże małe i duże

Powiat Poznański

Fundacja PETRA senior

W czasie organizacji spaceru naszą Fundację wspierali:

Fundacja Akceptacja,

Śnieżka – podróże małe i duże,

Gminne Centrum Informacji w Mosinie

Sołectwo Radzewice

Sołectwo Rogalinek

Małgorzata i Maciej Jańczyk

Spacer został sfinansowany przez Powiat Poznański.

Zapraszamy na kolejny spacer, który odbędzie się już 7.09.2019. Informacje o najbliższym spacerze znajdziecie pod następującymi linkami: